
Maatje Benassi, rezervistica američke vojske i majka dvoje djece, postala je meta teoretičara zavjere koji je lažno smještaju na početak pandemije koronavirusa rekavši da je bolest donijela u Kinu.
Lažne tvrdnje svakodnevno se šire preko YouTubea, do sad su pokupile stotine tisuća prividnih pogleda, a prigrlili su ih mediji Komunističke partije Kine. Iako nikada nisu testirali pozitivnost na koronavirus ili doživjeli simptome, Benassi i njezin suprug sada su predmet rasprave na kineskim društvenim medijima o epidemiji, uključujući među računima koji su poznati sljedbenici velikih koordiniranih aktivnosti svojih sljedbenika.
Tvrdnje su okrenule život naopako. Par kaže da je njihova kućna adresa objavljena na mreži i da su, prije nego što su ugasili račune, poštanska pošta na društvenim mrežama bila pretrpana porukama vjernika zavjere.
“To je poput buđenja iz lošeg sna koji prelazi u noćnu moru iz dana u dan”, rekla je Maatje Benassi u ekskluzivnom intervjuu za CNN Business, što je prvi put da je progovorila javno otkad je omrznuta na mreži.
Kako se koronavirus proširio svijetom, tako i dezinformacije o bolesti. Tehnološki divovi upozorili su na korake koje poduzimaju u borbi protiv dezinformacija s koronavirusom, ali ti napori nisu uspjeli pomoći Benassisu. Patnja obitelji naglašava mogućnost da se neslavne neistine nagrade i pojačaju platforme društvenih medija. Također služi i kao moćan podsjetnik da dezinformacije na mreži, koliko god divlje ili očito neistine izgledale, mogu imati stvarne i trajne posljedice izvan mreže.